Raynaud hastalığı (Reyno) Tedavileri - ALANYA VARİS KLİNİĞİ

blank

 

Raynaud belirtisi el veya ayak parmak uçlarında soğuğa maruz kalındığında, bazen de stresle birlikte oluşan mavi-mor renk değişiklikleridir. Raynaud; kan damarlarında daralma sonucu ortaya çıkar. Deriye giden kan damarlarının normalde soğuk havalarda ısı kaybını azaltmak için daralır, ancak Raynaud hastaların’da bu süreç uzar. Bir süre sonra kanlanmanın bozulmasına bağlı olarak damarlarda oksijen seviyesi düşer ve deride mavi-mor renk değişikliği olur. Genellikle mavi-mor renk değişikliğini takiben damarlarda bir genişleme olur, parmak uçları yeniden pembe ve kırmızı hale dönüşür.
Toplumda yüzde 3-5 gibi bir görülme oranı vardır. Raynaud en sık genç bayanlarda görülür.
Soğuk havalarda mutlaka eldiven ve yün çorap giyilmelidir. Sigaradan uzak
 durulmalıdır. Sigaradaki nikotin ve benzeri kimyasallar damarların daralmasına neden olarak durumu kötüleştirebilirler. Damar daralmasına yol açan ilaçların olumsuz etkisi nedeniyle tedavi seçimleri buna göre yapılmalıdır. Örneğin bazı nezle-grip, migren ilaçları ve psikiyatrinin kullandığı bazı ilaçlar damar daralmasına yol açabilir. Stres azaltılmalıdır. Stresin damar daraltıcı etkisi vardır
Muayene sırasında gerçek tıkayıcı damar hastalıklarından ayırımı yapılmalı, bazı hastalarda ilaç tedavisi düzenlenmelidir.

Leave a comment

WhatsApp chat